Jak przekazać 1,5% na OPP (2024)

Chcesz przekazać 1,5% podatku na wybraną Organizację Pożytku Publicznego? Sprawdź, jak tego dokonać

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak przekazać 1,5% podatku na OPP w zeznaniu
  • Ułatwienia dla emerytów i rencistów
  • Jak wybrać OPP
  • Zasady przekazywania 1,5% podatku na OPP
  • Jak przekazać 1,5% podatku w usłudze Twój e-PIT
  • Pytania i odpowiedzi

Jak przekazać 1,5% podatku na OPP w zeznaniu

Wniosek o przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy, że wpiszesz numer KRS wybranej przez Ciebie organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chcesz przekazać. Kwota ta nie może przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Jeśli chcesz, by Twoje wsparcie zostało przeznaczone na konkretny cel szczegółowy, możesz go określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym.

Jeżeli dokonujesz rozliczenia rocznego, korzystając z usługi Twój e-PIT, w przygotowanym dla Ciebie zeznaniu automatycznie zostanie wskazana OPP, której przekazałeś 1,5% swojego podatku w roku ubiegłym (o ile dana OPP znajduje się nadal w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego). Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły wskazałeś cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie wskazany w przygotowanym dla Ciebie zeznaniu.

Oczywiście możesz zmienić dane dotyczące wybranej organizacji pożytku publicznego OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy.

Ułatwienia dla emerytów i rencistów

Jeżeli jesteś emerytem lub rencistą i nie masz obowiązku złożenia zeznania podatkowego oraz:

  • dostałeś roczne rozliczenie podatku PIT-40A
  • nie korzystasz z odliczeń,
  • chcesz przekazać 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego

wystarczy, że złożysz PIT-OP w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Jeżeli złożysz oświadczenie PIT-OP, będzie to oznaczać, że wyraziłeś zgodę na przekazanie kwoty w wysokości 1,5% podatku należnego.

Ponadto, jeżeli otrzymałeś od organu rentowego roczne obliczenie podatku PIT-40A i nie złożysz wniosku PIT-OP, organ podatkowy przekaże kwotę 1,5% podatku należnego na rzecz OPP wskazanej przez Ciebie we wniosku zawartym w zeznaniu, korekcie zeznania lub w PIT-OP za 2022 rok. W tym przypadku przekazanie kwoty 1,5% podatku należnego na rzecz OPP następuje na podstawie wniosku PIT-OP sporządzonego przez organ podatkowy za pośrednictwem portalu podatkowego o (automatyczna akceptacja PIT-OP).

Jak wybrać OPP

Możesz wybrać organizację pożytku publicznego (OPP), której naczelnik urzędu skarbowego przekaże 1,5% podatku należnego, który wynika ze złożonego przez Ciebie zeznania rocznego albo złożonej korekty tego zeznania.

Wyboru OPP dokonasz z wykazu organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku. Wykaz tworzony jest na 30 listopada danego roku podatkowego, natomiast publikowany do 15 grudnia. Jakie OPP mogą być ujęte w ww. wykazie oraz zasady jego prowadzenia, uregulowane zostały w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Wykaz OPP prowadzi Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO). Wykaz OPP dostępny jest na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności.

Uwaga: Jeśli jesteś nierezydentem (osobą, która zgodnie z przepisami nie ma miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce) składając zeznanie podatkowe w trakcie roku podatkowego, wybierz OPP z wykazu OPP określonego za poprzedni rok podatkowy.

Zasady przekazywania 1,5% podatku na OPP

Naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na Twoje miejsce zamieszkania w dniu składania zeznania, na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym albo korekcie zeznania, lub oświadczeniu PIT-OP przekazuje na rzecz jednej OPP kwotę nieprzekraczającą 1,5% podatku należnego wynikającego:

  • z zeznania podatkowego złożonego przed upływem terminu określonego na jego złożenie albo
  • z korekty zeznania, o którym mowa wyżej, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego

- po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Warunkiem przekazania kwoty 1,5% jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Za zapłacony podatek uważa się również zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej.

Jak przekazać 1,5% podatku w usłudze Twój e-PIT

Jak przekazać 1,5% na OPP (1)

Pokaż wersję tekstową ikonografii

Jak przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP wersja tekstowa

Twój e-PIT usługa dostępna od 15 lutego

  1. W serwisie podatki.gov.pl wybierz e-Urząd Skarbowy, a potem Twój e-PIT.

  2. Uwierzytelnij się

    1. Zaloguj się przez login.gov.pl:
      profil zaufany, mObywatel, e-dowód lub bankowość elektroniczną

    2. lub wpisz swoje dane:

      • PESEL (albo: NIP i datę urodzenia)
      • kwotę przychodu z deklaracji za rok 2022
      • kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2023 rok

        i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2022 r.

  3. Na głównym ekranie zobaczysz informację o OPP.

    1. Jeśli robisz to po raz pierwszy:

      1. wybierz z listy numer KRS tej OPP, której chcesz przekazać 1,5% podatku
      2. wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz)
      3. zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie OPP informacji o 1,5% podatku
    2. Jeśli chcesz zmienić OPP:

      1. naciśnij przycisk „Wybierz organizację”
      2. wybierz z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1,5%
      3. wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz)
      4. zatwierdź tę zmianę
    3. Jeśli chcesz zmienić tylko cel szczegółowy:

      1. naciśnij przycisk „wybierz organizację”
      2. nie zmieniając numeru KRS, edytuj informację o celu szczegółowym
      3. zatwierdź tę zmianę
    4. Zaakceptuj i wyślij zeznanie

Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę OPP, która w ubiegłym roku została przez Ciebie wskazana w zeznaniu, o ile nadal znajduje się w wykazie OPP. Również wskazany jest cel szczegółowy, jeśli w ubiegłym roku był przez Ciebie wskazany. Możesz edytować, usunąć lub zmienić te dane.

Twój e-PIT wylicza kwotę 1,5% podatku należnego.

Pliki do pobrania

  • Infografika: Jak przekazać 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) (PDF, 95 kB)

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na pytanie związane z OPP w usłudze Twój e-PIT za rok 2023

  1. Co z 1,5% na OPP osób, które rok wcześniej przekazały 1,5% na organizację, która przestała istnieć/straciła status OPP?

    W usłudze Twój e-PIT w przygotowanym przez urząd skarbowy rozliczeniu PIT będziesz mieć automatycznie wskazany numer KRS OPP, której przekazałeś 1,5% swojego podatku w roku ubiegłym (o ile dana OPP znajduje się nadal w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego).

    Jeżeli OPP nie znajduje się w wykazie, pozycja dotycząca OPP będzie pusta.

  2. Czy w usłudze Twój e-PIT będzie przepisany taki sam cel szczegółowy, jaki podatnik wskazał podczas przekazywania 1,5% w zeznaniu za rok ubiegły (np. konkretny podopieczny fundacji)?

    Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły podatnik wskazał cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie również wskazany w PIT przygotowanym przez urząd skarbowy. Można zmienić dane dotyczące OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy. Przekazanie 1,5% to wybór podatnika.

  3. Co jeśli podatnik chce zmienić OPP?

    Podatnik na każdym etapie będzie mógł wprowadzić zmiany w PIT w przygotowanym w usłudze Twój e-PIT, w tym również dotyczące zmiany numeru KRS OPP, której chce przekazać 1,5% podatku.

    Aby to zrobić, podatnik wybiera usługę Twój e-PIT po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego na stronie podatki.gov.pl. Loguje się:

    • przez login.gov.pl to jest: profil zaufany, e-dowód, aplikację mObywatel lub bankowość elektroniczną,
    • używając swoich danych podatkowych (PESEL albo NIP i data urodzenia, łączna kwota przychodu z rozliczenia za rok 2022, jedna kwota przychodu z jednej, dowolnej informacji od płatników za 2023 rok (np. PIT-11, który podatnik otrzymał od pracodawcy) oraz kwota nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za rok 2022,

    Numer KRS OPP będzie widoczny na głównym ekranie usługi, zaraz po zalogowaniu się do niej. Będzie tam również widoczna opcja zmiany.

    Zeznanie podatkowe przygotowane w usłudze Twój e-PIT za 2023 r. jest dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 r.

  4. Co z 1,5% na OPP osób, które rok wcześniej przekazały 1,5% na organizację, która przestała istnieć/straciła status OPP?

    Jeżeli OPP nie ma już w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego, to w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT nie zostanie wykazany żaden numer KRS OPP. W tym wypadku podatnik może wpisać nr KRS innej OPP albo pozostawić to pole puste – wtedy środki nie zostaną przekazane do żadnej organizacji.

  5. Co w sytuacji jeśli organizacja istnieje i posiada status OPP, ale nieaktualny jest cel szczegółowy, bo np. dziecko, na które chcesz przekazać 1,5%, jest już podopiecznym innej organizacji?

    W takiej sytuacji środki z 1,5% podatku zostaną przekazane na konto OPP wskazanej w PIT. Podatnik może sprawdzić i poprawić dane w rozliczeniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT, np. zmienić cel szczegółowy na cel aktualnie wskazywany przez OPP lub nie wskazywać celu szczegółowego.

    Cel szczegółowy nie będzie weryfikowany – wykaz OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego nie zawiera informacji o celach szczegółowych. Jeżeli OPP znajduje się w wykazie, to otrzyma środki z 1,5% podatku należnego, bez względu na to czy cel szczegółowy jest aktualny, czy też nie.

  6. Co jeśli podatnik nie wskazał w zeznaniu za rok ubiegły OPP, a chciałby przekazać 1,5% wybranej organizacji w tym roku?

    W zeznaniu przygotowanym dla podatnika w usłudze Twój e-PIT nie będzie wskazana żadna OPP. Aby uzupełnić zeznanie tylko w tym zakresie, podatnik musi wybrać usługę Twój e-PIT po zalogowaniu się w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl:

    • przez login.gov.pl to jest profil zaufany, e-dowód, aplikację mObywatel lub bankowość elektroniczną,
    • używając swoich danych podatkowych (PESEL albo NIP i data urodzenia; łączna kwota przychodu z rozliczenia za rok 2022, jedna kwota przychodu z jednej, dowolnej informacji od płatników za 2023 rok (np. PIT-11, który podatnik otrzymał od pracodawcy) oraz kwota nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za rok 2022,

    Informacje o przekazaniu 1,5% podatku na rzecz OPP będą widoczne na głównym ekranie usługi, zaraz po zalogowaniu się do niej. Aby wskazać KRS wybranej organizacji podatnik musi wybrać opcję „Dodaj” w sekcji „1,5% podatku dla OPP".

    Zeznanie podatkowe przygotowane w usłudze Twój e-PIT za 2023 r. jest dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 r.

  7. Co z osobami, które nie posługują się komputerem, w jaki sposób będą mogły sprawdzić/skorygować deklarację np. w zakresie OPP?

    Zeznania sporządzone w usłudze Twój e-PIT będą udostępnione wyłącznie w internecie. Podatnik – podobnie jak w poprzednich latach – może złożyć PIT w formie papierowej. Takie rozlicznie, które podatnik sporządzi samodzielnie i wskaże w nim wybraną przez siebie OPP, będzie wiążące dla urzędu skarbowego.

  8. Co z emerytami i rencistami, którzy zamierzają skorzystać z możliwości wskazania OPP w PIT-OP (czyli z osobami rozliczanymi przez organy rentowe)?

    PIT-OP, dzięki któremu emeryci i renciści mogą wskazywać OPP bez potrzeby wypełniania całego zeznania PIT, będzie funkcjonować tak samo jak w ubiegłych latach. Oznacza to, że osoby rozliczane przez organy rentowe będą mogły wskazać OPP w PIT-OP, który po wypełnieniu będzie można zarówno wysłać elektronicznie jak i złożyć tradycyjnie (w formie papierowej – wysyłka np. pocztą).

  9. Czy zgodę na przekazanie OPP informacji o 1,5% podatku zaznaczamy co roku podczas wypełniania 1,5% w PIT?

    Tak. Jeżeli podatnik chce, by jego dane zostały przekazane do OPP musi zaznaczyć zgodę w udostępnionym zeznaniu.

  10. Czy kwota 1,5% podatku z ubiegłego roku będzie przepisana do zeznania za rok bieżący?

    Nie, kwota 1,5% podatku jest wyliczana na podstawie bieżącego rozliczenia i stanowi 1,5% podatku należnego.

  11. Jeśli złożę PIT-OP po 30 kwietnia, to czy przekażę 1,5% wybranej OPP?

    Nie. Aby urząd skarbowy przekazał 1,5% wybranej OPP musisz złożyć PIT-OP do 30 kwietnia.

  12. Jak emeryt/rencista może przekazać 1,5% podatku, jeśli ma kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty „0” i nie ma profilu zaufanego (PZ) lub bankowości elektronicznej? Czy może to zrobić przez e-Deklaracje lub papierowo? W jaki sposób powinien podpisać się w e-Deklaracjach?

    Jeśli podatnik nie ma możliwości założenia PZ, nie korzysta z bankowości elektronicznej, ani nie dysponuje kwotą przychodów albo kwotą nadpłaty albo do zapłaty, które są niezbędne do zalogowania się, aby skorzystać z usługi Twój e-PIT, to może złożyć PIT-OP papierowo.

  13. Czy jeśli emeryta/rencistę rozlicza organ rentowy i w ubiegłym roku przekazywał 1,5%, to czy ZUS może przepisać OPP do rozliczenia?

    Podatnik może przekazać 1,5% podatku, wskazując wybraną OPP w swoim zeznaniu PIT lub oświadczeniu PIT-OP. Organ rentowy nie uwzględnia tej informacji w deklaracji, może to zrobić tylko podatnik za pomocą oświadczenia PIT-OP.

  14. Skoro w PIT-37/PIT-36 emeryta znajdzie się OPP wskazana przez niego w ubiegłym roku to czy to oznacza, że jeśli emeryt niczego w tym roku nie zrobi (nie będzie korzystał z ulg, nie będzie zaglądał do swoich PIT-ów i ich potwierdzał), to do tej OPP z ubiegłego roku automatycznie trafi jego 1,5%?

    Jeśli za rok 2023 w usłudze Twój e-PIT wygenerowane zostało zeznanie PIT-37 i nie zostanie ono zaakceptowane albo odrzucone, czy też podatnik sam nie złoży zeznania podatkowego, to zeznanie PIT-37 będzie automatycznie zaakceptowane z upływem terminu do złożenia zeznania podatkowego. Dotyczy to emeryta, rencisty, który nie został rozliczony przez organ rentowy, tzn. otrzymał od organu rentowego PIT-11A albo kilka PIT-40A lub uzyskał dodatkowe dochody (np. z pracy wykazane w PIT-11) – wtedy musi złożyć zeznanie podatkowe. W takiej sytuacji do udostępnionego PIT zostanie przepisana OPP z rozliczenia za rok poprzedni (albo z PIT-OP za rok poprzedni).

  15. Jeśli złożyłem w ubiegłym roku zeznanie w usłudze Twój e-PIT i przekazałem 1,5% podatku, to w kolejnym roku muszę wypełnić zeznanie tylko po to, żeby przekazać 1,5%?

    Nie. Jeżeli w poprzednim roku wybrałeś OPP, której chcesz przekazać 1,5% podatku, to w kolejnych latach będzie ona automatycznie uwzględniana w usłudze Twój e-PIT.

    Pamiętaj, żeby sprawdzić czy OPP, której chcesz przekazać 1,5%, nadal znajduje się w Wykazie OPP uprawnionych do 1,5% podatku dochodowego.

Podstawa prawna

  • art. 45c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT)
  • art. 21b ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ustawa o ryczałcie)

To może Ci się przydać

Rozliczam sie jako osoba nieprowadząca działalności

Rozliczam sie jako osoba prowadząca działalność

Jak przekazać 1,5% na OPP (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Greg O'Connell

Last Updated:

Views: 6362

Rating: 4.1 / 5 (62 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Greg O'Connell

Birthday: 1992-01-10

Address: Suite 517 2436 Jefferey Pass, Shanitaside, UT 27519

Phone: +2614651609714

Job: Education Developer

Hobby: Cooking, Gambling, Pottery, Shooting, Baseball, Singing, Snowboarding

Introduction: My name is Greg O'Connell, I am a delightful, colorful, talented, kind, lively, modern, tender person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.